Login

Question about Proportional Relationships

Math

Originais Teachy

Proportional Relationships

Medium

(Originais Teachy 2023) - Question Medium of Math

Joana is assembling her jewelry to sell at the craft fair. She noticed that the time it takes to make each piece has a proportional relationship to the number of pieces she produces. Every 2 hours, Joana can make 5 pieces of jewelry. Considering that this proportion remains the same, answer: (a) How many pieces of jewelry can she make in 6 hours? (b) How long would it take Joana to make 15 pieces of jewelry? (c) Write a simple rule of three using algebraic sentence to express the relationship between the time and the number of jewelry pieces produced by Joana.

Answer:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur id consequat justo. Cras pellentesque urna ante, eget gravida quam pretium ut. Praesent aliquam nibh faucibus ligula placerat, eget pulvinar velit gravida. Nam sollicitudin pretium elit a feugiat. Vestibulum pharetra, sem quis tempor volutpat, magna diam tincidunt enim, in ullamcorper tellus nibh vitae turpis. In egestas convallis ultrices.
Emoji eyes

Answer

You must have a teacher account to see the answer

Emoji eyes
Iara Tip

IARA TIP

Are you preparing an exam or test?

With Teachy, it's possible to generate these materials automatically, without spending hours searching for questions ūüėČ

Those who search for this subject, also viewed these questions...
Question icon

Question

Difficulty Medium

Source:

Is external icon

Teachy

In a t-shirt factory, the amount of fabric needed to make a t-shirt is directly proportional to the size of the t-shirt. If 9 meters of fabric are enough to produce 3 size G shirts, what will be the amount of fabric needed to make 6 shirts of the same size? Choose the correct alternative.

Proportional Relationships

Question icon

Question

Difficulty Medium

Source:

Is external icon

Teachy

In Dona Maria's fabric store, the price of fabrics is directly proportional to the quantity of meters purchased by customers. One day, two friends, Jo√£o and Ana, bought fabrics in this store: Jo√£o bought 4 meters of fabric for R$ 60.00, while Ana bought 10 meters of the same fabric for a higher price. Considering that the price and quantity proportion remains the same in this store: a) Determine the unit value of the fabric per meter; b) Calculate how much Ana paid for the 10 meters of fabric purchased; c) If two other people bought 6 meters and 8 meters of the same fabric, what would be the amount paid by each of them?

Proportional Relationships

Question icon

Question

Difficulty Hard

Source:

Is external icon

ENEM

Systems of Equations

Question icon

Question

Difficulty Medium

Source:

Is external icon

Teachy

In a Cartesian coordinate system, point A has coordinates (3, 4), where the x-axis represents the real part and the y-axis represents the imaginary part of a complex number. Therefore, what is the conjugate of the complex number represented by point A?

Complex Numbers: Introduction

Teachy logo

We reinvent the lives of teachers with artificial intelligence

Instagram LogoLinkedIn LogoTwitter LogoYoutube Logo
BR flagUS flagES flagMX flagPE flagAR flagCO flag
CL flagIN flagID flagPH flagVN flagNG flagFR flag

2023 - All rights reserved