Teacher, create graded and non-graded assignments in minutes!

At Teachy you have access to thousands of questions, graded and non-graded assignments, projects, and lesson plans.

Free Registration

Discipline: Math

Question topic: Equations: Quadratic Equation

Source: Originais Teachy

Level of difficulty: Medium

(Originais Teachy 2023) - Question Medium of Math

In a rocket contest, a group of students used the quadratic equation to predict the maximum height their rocket would reach. According to their calculations, the height (h) of the rocket in meters, relative to time (t) in seconds, is given by the function h(t) = -5t² + 30t + 2. What is the maximum height the rocket will reach and how long will it take?
a.
Maximum height: 47 meters, Time: 3 seconds
b.
Maximum height: 50 meters, Time: 3 seconds
c.
Maximum height: 47 meters, Time: 4 seconds
d.
Maximum height: 45 meters, Time: 2 seconds
e.
Maximum height: 42 meters, Time: 3 seconds

Answer:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur id consequat justo. Cras pellentesque urna ante, eget gravida quam pretium ut. Praesent aliquam nibh faucibus ligula placerat, eget pulvinar velit gravida. Nam sollicitudin pretium elit a feugiat. Vestibulum pharetra, sem quis tempor volutpat, magna diam tincidunt enim, in ullamcorper tellus nibh vitae turpis. In egestas convallis ultrices.

Answer key available only for registered teachers.
Register at Teachy and get access now!

Equations: Quadratic Equation
Teachy originals
Those who search for this subject, also viewed these questions...
Question 1:

Medium

Teachy originals
Question 2:

Easy

What is the value of the sum of the coefficients of the quadratic equation: ax² + bx + c = 0, where a = 2, b = -5, and c = 7?
Teachy originals
Question 3:

Hard

Observe the sequence of figures below, built with black and white balls, all of the same size. "Figure 1 is composed of 1 white ball surrounded by 8 black balls. Figure 2, 4 white balls surrounded by 12 black balls and so on." The number of black balls in the figure composed of 676 white balls is
Question illustration
Source: CMRJ
Question 4:

Easy

In a candy store, 0.5 kg of candies cost R$ 3.50. What is the price of 1 kg of these candies?
Teachy originals
Did you like these questions? We have more than 100,000 like these for you, teacher!
Save time with Teachy!
With Teachy, you have access to:
Classes and contents
Automatic grading
Assignments, questions and materials
Personalized feedback
Teachy Mascot
BR flagUS flag
Terms of usePrivacy PolicyCookies Policy

2023 - All rights reserved

Follow us
on social media
Instagram LogoLinkedIn LogoTwitter Logo